tylko praktyczne rozwiązania
zawsze tam gdzie jest potrzebny

Jakich błędów unikać tworząc stronę WWW

Uczmy się od najlepszych

W minionym roku w Berlinie odbyła się konferencja Microsoft Tech Ed Europe 2010. Przedstawiciel koncernu wykazał jakie „ wpadki” popełniane są przy tworzeniu stron internetowych. Niżej najczęściej pojawiające się błędy w naszych stronach www.
 

 • Błędy w kodzie

  Wiele serwisów na pierwszy rzut oka sprawia korzystne wrażenie od strony wizualnej, nie oznacza to jednak, że spełniają wszystkie "techniczne" wymogi poprawnie skonstruowanego portalu. Warto to sprawdzać np. tu: http://validator.w3.org/

 • Zawiła nawigacja

  Czasem trafiamy na strony www, w których musimy spędzić sporo czasu, by odgadnąć, czym zajmuje się dana Firma. Chcemy być indywidualistami, chcemy wyróżniać się w sieci, przez to bardzo często popełniamy ten błąd, złą nawigacja. Zmuszamy Internautów do klikania na „na chybił trafił”, jak wielu ma do tego cierpliwość?

 • Złe rozmieszczenie reklam

  Komunikaty reklamowe umieszczamy w kluczowych miejscach strony, chcąc dążyć do maksymalnych zysków z wyświetlonej reklamy. Reklamy te zasłaniają treść strony, uciążliwie pojawiając się co chwila na stronie i zniechęcając użytkownika do przeglądania dalej strony. Reklamy powinny być jak najmniej inwazyjne i przede wszystkim nie przeszkadzać użytkownikowi w zapoznawaniu się z zawartością serwisu.

 • Ignorowanie zasad SEO

  Mamy dziś wiele witryn całkowicie pozbawione tekstu, który mógłby zostać zindeksowany przez wyszukiwarkę. Teksty są prezentowane w formie plików graficznych. Taka strona jest dla Google niewidoczna. Jednym z najczęściej pojawiających się błędów jest ukrywanie łącza pod tekstem: "więcej informacji o [nazwa produktu]" używana jest fatalna forma "więcej informacji o [nazwa produktu] znajdziesz tutaj".

 • Niespójność struktury witryny

  Chcąc uatrakcyjnić stronę, tworzymy kilka szablonów naszej strony, użytkownik przechodząc do poszczególnych stron ma wrażenie, że był nie na jednej a na kilku różnych stronach. To wprowadza w błąd. Tworząc spójne witryny dajemy użytkownikom powód, by nam zaufali" - mówił przedstawiciel Microsoftu. Le Page. Polecamy użycie szablonów oraz wykorzystanie narzędzi do tworzenia tzw. favicons, czyli miniaturowych logotypów witryny, widocznych na pasku adresu.

 • "Content is King!"

  Treść powinna być wyznacznikiem, jakości serwisu. Spójne teksty, czcionki, kolory, o to wszystko musimy zadbać wstawiając tekst na stronę. Nasz Internauta nie może poczuć się znużony ani zmęczony przeglądając stronę www.

« cofnij

Kontakt